Strona główna   Ogłoszenia i intencje   Liturgia   Sakramenty   Przynależność   Historia   Multimedia   Cmentarz   Kontakt
Wyszukiwarka   Kalendarium   Regulamin   Porady   Plan sytuacyjny   Ostatnio pochowani   Znicze    Prolongaty



Niedziela

 8:00 i 12:00 - Łódź
10:00 - Trzebaw


Sobota

18:00 - Łódź


Dzień powszedni

w Łodzi
pon., wt., śr. i pt. - 18:00

w Trzebawiu
czwartek - 18:00

 
Święta w dni pracy

Msze św. według ogłoszeń parafialnych


Biuro parafialne
środa i piątek po wieczornej Mszy św.

 
Nowenna do MB Nieustającej Pomocy

w łączności z Mszą świętą
środa w Łodzi
czwartek  w Trzebawiu


Droga Krzyżowa 

w łączności z mszą świętą
czwartek w Trzebawiu
piątek w Łodzi 


Odpust ku czci Św. Jadwigi Śląskiej

16 października oraz
niedziela po dniu wspomnienia

Odpust ku czci Św. Stanisława Bpa

8 maja – Trzebaw


środa i piątek
– przez pół godziny po Mszy św. wieczornej.



Parafia Łódź



41
22


 

Regulamin Cmentarza Parafii Św. Jadwigi Śląskiej w Łodzi

Cmentarz jest miejscem świętym, przeznaczonym do pochowania zmarłych.

Osoby przebywające na cmentarzu zobowiązane są do zachowania ciszy, powagi i szacunku należnego zmarłym, dbania o porządek i czystość.

Cmentarz jest monitorowany fotopułapką umieszczaną w różnych miejscach!!! 

1. Właścicielem cmentarza jest Parafia Rzymskokatolicka w Łodzi reprezentowana przez Proboszcza.

2. Cmentarz jest otwarty od świtu do zmroku. Przebywanie na terenie cmentarza po zmroku jest zabronione.

3. Nie zezwala się na wjazd pojazdami mechanicznymi na teren cmentarza.

4. Odpady i śmieci należy składować w miejscu do tego wyznaczonym.

     Śmieci na cmentarzu w trosce o środowisko naturalne podlegają segregacji.

     Do żółtego pojemnika wkładamy torby foliowe i plastikowe doniczki i osłony, nakrycia i podstawy znicza.

     Obok pojemnika składamy znicze szklane i wszelkie szkło.

     Do niebieskich beczek składamy kompost (żywe kwiaty, liście, wieńce itp.).            

     Do kontenera głównego składamy wkłady zniczy i sztuczne kwiaty.

     Zabrania się składowania śmieci pochodzących spoza cmentarza.

5. Zabrania się na terenie cmentarza palenia tytoniu i spożywania napojów alkoholowych oraz prowadzenia działalności handlowej .

6. Cmentarz jest ubezpieczony w zakresie OC. Nie dotyczy to ubezpieczenia nagrobków, które można ubezpieczyć we własnym zakresie od dewastacji, kradzieży, czy zjawisk przyrodniczych.

7. Prawo do pochówku na cmentarzu parafialnym mają mieszkańcy Parafii w Łodzi oraz (na mocy Konkordatu między Państwem a Kościołem katolickim) członkowie innych wyznań i religii oraz osoby niewierzące zamieszkujące na terenie parafii.

8. Na podstawie „Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji” z dnia 1 sierpnia 2001r. w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji grobów, każdy grób znajdujący się na cmentarzu jest zewidencjonowany w Księdze Cmentarnej znajdującej się  u zarządcy cmentarza. Grób musi posiadać opiekuna prawnego, wpisanego do księgi cmentarnej odpowiedzialnego za porządek i obowiązki wynikające z „Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych”. Każdy grób musi posiadać imienną informację – choćby nazwisko pochowanych.

9 Grób nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem 20 lat. (wyjątek – grób głębinowy i grobowiec) Po 20 latach od dnia ostatniego pochówku prawny opiekun grobu zobowiązany jest zgłosić w Biurze Parafialnym zamiar kontynuowania opieki miejsca i opłacić „pokładne”. Osobie, która mimo upływu terminu 20 lat nie zgłosiła zastrzeżenia i nie wniosła obowiązującej opłaty „pokładnego”, nie przysługuje roszczenie o przywrócenie posiadania miejsca oddanego przez zarząd cmentarza z przeznaczeniem na grób kogoś innego, chociażby nadal stale odwiedzała grób i utrzymywała go w należytym stanie.

10. Opiekun prawny grobu zobowiązany jest powiadomić zarządcę cmentarza o zamiarze postawienia nagrobka i przedstawić projekt.

Statuty Archidiecezji Poznańskiej z dnia 1.I.2009r. obowiązujące na cmentarzach parafialnych: 

999.  - Określenie wysokości opłat cmentarnych należy do osoby prawnej, która jest właścicielem cmentarza. W Archidiecezji Poznańskiej określa się poszczególne opłaty w sposób ramowy, zostawiając możliwość dokonania określonych uszczegółowień proboszczom parafii będących właścicielami cmentarzy. Proboszczowie podejmują decyzję po wcześniejszej konsultacji z Parafialną Radą Ekonomiczną.

1000. - §1. Pokładne to opłata składana właścicielowi cmentarza w chwili powstania nowego grobu lub użycia miejsca w grobie już istniejącym, przyznająca prawo do użytkowania tego miejsca przez okras 20 lat, w tym także do stawiania nagrobków za zgodą proboszcza.
- §2. Wysokość pokładnego wynosi 20% zasiłku pogrzebowego wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
- §3. Opłata za miejsce na grób o mniejszych wymiarach, przeznaczonych dla dziecka do lat 6 lub dla pochówku urnowego, wynosi 10% zasiłku pogrzebowego wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

1001. - Wpływy z pokładnego z prawem na ustawienie nagrobków oraz prolongat i rezerwacji miejsc są przeznaczone na inwestycje cmentarne i parafialne, a w szczególności na koszty wywozu  i składowania śmieci, utrzymania porządku na cmentarzu, na opłaty za wodę, ubezpieczenie cmentarza.

1002. - §1. Prolongata to ponowna opłata za prawo do użytkowania miejsca na cmentarzu, składana właścicielowi cmentarza po upływie 20 lat od dnia pochówku w danym miejscu.
- §2. Istnieje możliwość odnowienia pokładnego na kolejnych 20 lat lub inny –krótszy- uzgodniony z zarządem cmentarza okres.
- §3.Wysokośc składanej opłaty za 20 lat wynosi 10% zasiłku pogrzebowego lub jest proporcjonalnie umniejszona, w zależności od uzgodnionego, krótszego okresu prolongaty.

1003. - §1. Istnieje możliwość rezerwacji miejsca na cmentarzu.
- §2. Wysokość opłaty za rezerwację miejsca na cmentarzu jest równa wysokości pokładnego. Przy pochówku osoby, która posiada miejsce zarezerwowane, pobiera się pokładne za 20 lat, odliczając kwotę należną za lata, które jeszcze nie   upłynęły, a już zostały opłacone przy rezerwacji miejsca.

1004. - §1. Wysokość opłaty za miejsce, na którym będzie stawiany grobowiec ziemny, zależy od decyzji proboszcza parafii będącej właścicielem cmentarza, jednak nie powinna ona przekraczać pięciokrotności sumy pokładnego dla grobu ziemnego na danym cmentarzu.
- §2. Prolongata użytkowania grobowca powinna być dokonana po 99 latach od jego powstania. Jej wysokość jest równa aktualnej opłacie za miejsce na grobowiec.

Podstawowymi normami prawnymi dla obowiązującego regulaminu są:
- Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych z późniejszymi zmianami
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz Zdrowia i Opieki Społecznej z 20 października 1972 r. w sprawie urządzania cmentarzy, prowadzenia ksiąg cmentarnych oraz chowania zmarłych
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 sierpnia 2001 r. w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji grobów
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi
- Konkordat miedzy Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską z dnia 28 lipca 1993 r.
- Statuty Archidiecezji Poznańskiej z dnia 1.I.2009r.


Każde miejsce w grobie, w którym pochówek był 20 lat temu i więcej należy obowiązkowo prolongować w Biurze Parafialnym. Niedopełnienie obowiązku prolongaty –„pokładnego” powoduje utratę prawa do dalszego użytkowania grobu, a miejsce zostaje przeznaczone na pochówek innej osoby, bądź zlikwidowane.

Opłata za prolongatę wynosi:

- grób pojedynczy 20 zł

- grób podwójny 40 zł

Konto Parafii:     GBS Mosina 20 9048 0007 0035 2688 2000 0001

 

Zarządcą Cmentarza w Łodzi jest Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jadwigi Śl.

Administratorem w imieniu Parafii jest Firma Pogrzebowa "Lamento" z Dopiewa.

www.lamento-kubicka.pl

e-mail: biuro@lamento-kubicka.pl

Biuro Firmy Pogrzebowej znajduje się w Dopiewie i w Stęszewie.
Godziny urzędowania:
Stęszew, ul. Kościelna 1

poniedziałek - piątek: 8.00 - 16.00


tel. 603 130 010 (całą dobę)


       







                                

Osób online: 1
stat4u